خانهسلامتیدرمان میخچه کف پا

درمان میخچه کف پا

درمان میخچه کف پا

دلایل ایجاد میخچه کف‌ پا

میخچه‌ کف پا میخچه‌هایی معمولی هستند که در سینه کف پا یا پاشنه پا ایجاد می‌شوند. به دلیل اینکه میخچه‌های کف پا در ناحیه‌ای هستند که به آن فشار وارد می‌شود از درون رشد می‌کنند و اغلب کوچک و دردناک هستند.همانند میخچه های دیگر، میخچه کف پا ناشی از ویروس بوده و بی ضرر هستند.

میخچه کف پا
                                                                                                                                        میخچه کف پا

 

نحوه ی درمان میخچه کف پا

راه های زیادی برای درمان میخچه کف پا وجود دارد میخچه را کاملا ازبین می برد ولی بهتر است میخچه کف پا را با استفاده از دارو‌های گیاهی و شیمیایی از بین برد. خصوصا زمانی که میخچه در قسمتی از پا که فشار روی آن است وجود داشته باشد. این نوع درمان معمولا بدون درد می‌باشد و شما بدون مشکل قادر به انجام فعالیت های روزانه خود خواهید بود. همچنین اگر مطابق دستورالعمل گفته‌ شده انجام شود معمولا موفقیت‌آمیز خواهد‌ بود و میخچه کاملا از بین می‌رود. دوره درمان این روش بین چند هفته تا چند ماه طول خواهد کشید.

 • در هنگام خواب مقدار کمی از داروی از بین‌ برنده‌ی میخچه مانند پماد موضعی سالیسیک اسید یا پماد ضد‌میخچه و زگیل ادیب یا هر نوع داروی از بین برنده‌ی میخچه‌ی دیگری را دقیقا روی آن قرار دهید.  نکته : دقت کنید که دارو را فقط روی نواحی میخچه کف پا قرار دهید و روی نواحی پوست طبیعی خود قرار ندهید  تا باعث تحریک پوست نشود.

 

درمان میخچه کف پا

 

 • اگر داروی از بین برنده‌ی میخچه به صورت مایع باشد آن ناحیه را به مدت ۵ دقیقه خیس کنید و سپس آن را با یک نوار یا پارچه تمییز بپوشانید تا دارو به پوست طبیعی برخورد نکند.
 • میخچه کف پا را با نوارچسپ ضدآب (ورزشی یا پانسمان) پوشش دهید، چون نوار پوست شما را مرطوب نگه می‌دارد و رطوبت سطح میخچه را نرم می‌کند و باعث می‌شود دارو راحت‌تر به آن نفوذ کند. صبح‌ها نوارچسپ را از روی میخچه بردارید.
 • بعد از چند روز رنگ قسمت‌های خارجی میخچه تبدیل به خاکستری می‌شود و این به این معنی است که دارو شروع به نابودی میخچه‌ها کرده است. هر ۲ یا ۳ روز یکبار بافت های خاکستری میخچه را با یک تکه فلز بخراشید و از بین ببرید و این کار را پس از هربار استحمام انجام دهید چون در این مواقع سطح میخچه پا نرم می‌شود.

 

بریدن نقاط خاکستری میخچه کف پا

 

 • مطمئن شوید که هر قسمت از بافت های مرده میخچه (خاکستری) را حذف کنید زیرا این بافت‌ها باعث جلوگیری از رسیدن دارو به قسمت‌های پایینی میخچه که دارای بافت زنده است می‌شود.
 • بعضی اوقات با کمک یک قیچی کوچک یا سنگ پا نیز می‌توان قسمت‌های مرده میخچه را حذف کرد. نکته: هرکدام از وسایلی که برای از بین بردن میخچه‌ها استفاده می‌کنید را برای نواحی دیگر پوست خود استفاده نکنید زیرا میخچه‌ها تا حدی می‌توانند مسری باشند.
 • اگر میخچه‌ها شروع به درد شدید و غیرقابل تحمل کردند درمان را به مدت چند روز متوقف کنید.
 • اگر پس از ۲ یا ۳ هفته پیشرفت چشمگیری در درمان میخچه پا مشاهده نکردید نواری که شب ها روی میخچه را با آن می پوشاندید را تا ظهر یا بعد از ظهر نگه داشته و سپس باز کنید.
  نکته: زگیل های قهوه ای ممکن است که نیاز داشته باشند که به مدت ۵ روز با نوار پوشیده شوند. در این مواقع مصرف دارو را برای ۲ روز ترک کرده و سپس دوباره از آن استفاده کنید.
 • اگر میخچه کف پا هنگام ایستادن یا راه رفتن دچار درد شد از یک پد برای زیر پایتان داخل کفش استفاده کرده و بخش های از پا را که میخچه وجود دارد را از پد سوراخ کنید تا میخچه به کف پا فشار وارد نکند.
 • تا زمانی که مطمئن شدید که میخچه کف پا درمان شده است درمان را ادامه دهید. اگر توانستید خطوطی از پوست خود را در ناحیه درمان شده ببینید میخچه احتمالا کاملا از بین رفته است. همچنین اگر درمان میخچه را متوقف کردید و میخچه کماکان وجود داشته باشد دوباره به درمان ادامه دهید تا  مطمئن شوید که میخچه کاملا از بین رفته‌است.
 • درصورت لزوم پروسه درمان را تا ۴ ماه ادامه دهید، اگر میخچه پس از این مدت از درمان از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر درد میخچه پا بسیار زیاد بود و دچار آلودگی شد حتما به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید.

 

آلوده شدن میخچه کف پا
امتیاز به این مقاله
نویسنده

s.matinkhosravi@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

CLOSE
CLOSE