خانهسلامتیشش روش درمان زگیل تناسلی

شش روش درمان زگیل تناسلی

شش روش درمان زگیل تناسلی

ابتدا قبل از اینکه معرفی راه های درمان گیاهی زگیل تناسلی بپردازیم ابتدا بدانیم زگیل تناسلی چیست ؟ زگیل تناسلی (Genital Wart)  که همچنین به عنوان زگیل های آنژونیتال یا زگیل های مقعدی نیز شناخته می شود که توسط ویروس HPV ایجاد می شود و از طریق تماس مستقیم پوست به پوست (معمولا از طریق تماس جنسی) منتقل می شود.برای اطلاعات بیشتر و کامل راجع درباره ی زگیل تناسلی می توانید مقاله زیر درباره ی زگیل تناسلی، علائم و عوامل ایجاد آن را مطالعه بفرمایید.

راه های پیشگیری از زگیل تناسلی

تعداد مبتلایان به زگیل تناسلی  نسبت به گذشته در حال افزایش است. درحالی که با رعایت برخی نکات این بیماری قابل پیشگیری است. یکی از نکاتی که می تواند از این بیماری پیشگیری کند انتخاب شریک جنسی سالم و دوری از روابط جنسی پر خطر و ناسالم و برقراری روابط جنسی سالم مانند استفاده از کاندوم در رابطه می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. از دیگر روش های پیشگیری می توان به زدن واکسن اشاره کرد. واکسنی که نام گارداسیل خطر ابتلا به زگیل تناسلی را تا حد زیادی کاهش می دهد. این واکسن در بسیاری از کشور های پیشرفته قبل از شروع رفتار جنسی تزریق می شود. تزریق این واکسن در سه نوبت در بازه ی  هشت ۸ ماهه صورت می گیرد.

واکسن گارداسیل برای درمان زگیل تناسلی
واکسن گارداسیل

روش های درمان زگیل تناسلی

روش های درمان زگیل را می توان به درمان گیاهی یا همان خانگی و درمان دارویی (دارو های شیمیای و جراحی) که هردو تا حدودی نتیجه بخش هستند تقسیم کرد.برای درمان زگیل تناسلی، پزشکان معمولا روش فریز کردن را که زگیل را از بین می برد پیشنهاد می دهند اما در این روش ممکن است زگیل ها دوباره ظاهر می شوند. دارو های گیاهی و طبیعی برای درمان گیاهی زگیل تناسلی وجود دارند که برای افرادی که به دلیل مقاربت جنسی با افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند آلوده شده اند کمک می کند.

 

انواع روش درمان گیاهی زگیل تناسلی

درمان های گیاهی که برای زگیل تناسلی وجود دارد تا حد زیادی مشابه به زگیل های معمولی است.

– درمان گیاهی زگیل تناسلی با سیر

سیر همواره به عنوان ماده غذایی و دارویی در سالیان گذشته معرفی شده است. سیر دارای خاصیت ضد میکروبی (allicin) است که می تواند طیف گسترده ای از ویروس ها را از جمله HPV  را از بین ببرد.

 • ابتدا نواحی مورد نظر را به خوبی پاکسازی کرده و خشک کنید.
 • یک برش از سیر را له کرده و ناحیه مورد نظر را با سیر له شده بمالید و روی آن قرار دهید.
 • سیر و زگیل را به وسیله بانداژ و یا یک تکه چسب بپوشانیدو همچنین اطمینان حاصل کنید که در آن ناحیه زحم یا برشی در آن ناحیه وجود نداشته باشد چون سیر می تواند باعث سوزش این نواحی و شود و همچنین ممکن است زگیل به این نواحی نیز انتقال پیدا کند.
 • درمان را به صورت روزانه و به مدت ۳ الی ۴ هفته ادامه دهید.
  درمان گیاهی زگیل تناسلی با سیر
  درمان زگیل تناسلی با سیر

 

– روغن درخت چای برای درمان زگیل تناسلی

روغن درخت چای در برابر قارچ ها مانند شپش سر بسیار سودمند می باشد و همچنین به عنوان درمان خانگی مناسب برای زگیل تناسلی مفید می باشد.این روغن باعث تحریک و ایجاد سوزش در زگیل می شود که در نهایت منجر به کاهش اندازه زگیل و از بین رفتن آن می شود.

 • یک قطره از روغن درخت چایی را مستقیم روی زگیل ها بگذارید و آن را مالش دهید.
 • پس از گذشت چند ساعت می توانید آن را شست و شو دهید.
 • این درمان را برای ۲ هفته متوالی شب ها قبل از خواب تکرار کنیدتا زگیل ها به آرامی از بین بروند.
روغن درخت چایی مناسب برای درمان زگیل تناسلی
روغن درخت چایی مناسب برای درمان زگیل تناسلی

 

– روغن گرچک برای درمان زگیل تناسلی با تب سنتی 

روغن گرچک نیز می تواند برای درمان زگیل تناسلی استفاده شود.

 • یک گلوله پنبه را به روغن گرچک آغشته کرده و آن را بر روی زگیل قرار دهید.
 • سپس مکان مورد نظر را چسب کرده و اجازه دهید به مدت چندساعت روی آن بماند و سپس آن را جدا کنید.
 • با آب گرم مکان مورد نظر را شستشو دهید و بعد از آن باقت مرده حاصل شده را با لیف یا پارچه بسایید تا جدا شود.
 • این درمان را به صورت روزانه تکرار کنید.

– پیاز، درمانی مناسب برای زگیل تناسلی 

پیاز را همواره به عنوان یک ماده ضد میکروب و ضدعفونی کننده شناخته ایم که می تواند در از بین بردن زگیل تناسلی موثر باشد. در این روش پیاز را بر روی زگیل تناسلی قرار داده و سپس آن را با چسب یا باند بپوشانید و به مدت حدود ۴الی ۶ ساعت نگه دارید. این کار را برای ۲یا ۳ هفته تکرار کنید تا زگیل ها کوچک تر شده و از بین بروند. همچنین می توانید از عصاره پیاز نیز استفاده کرده و آن را روی زگیل بمالید.

– ترکیب سرکه سیب و سیاه دانه 

ناحیه مورد نظر را به مدت ۳ الی ۴ هفته به صورت مداوم و روزانه با مخلوط سرکه سیب و سیاه دانه شست و شو دهید. این روش ممکن است برای برخی از افراد باعث ایجاد حساسیت و ثرمزی در پوست اطراف زگیل ها بشود و به همین دلیل برای افراد دارای پوست حساس توصیه نمی شود.

مخلوط سیاه دانه و سرکه سیب برای درمان گیاهی زگیل تناسلی
مخلوط سیاه دانه و سرکه سیب برای درمان گیاهی زگیل تناسلی

 

– درمان گیاهی زگیل تناسلی با چای سبز 

چای سبز را می توان برای مبارزه با ویروس HPV  که می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی  و رشد سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم و در نهایت سرطان رحم بشود  استفاده کرد. ترکیبات چای سبز برای درمان زگیل تناسلی به صورت پماد موجود می باشد.راه های دیگری برای کم کردن و از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد مه می توان به استفاده از  ژل گیاه آلوئه ورا بر روی زگیل یا استفاده از لاک ناخن اشاره کرد. لاک ناخن را می توان شب ها بر روی زگیل استفاده کنید و پس از تکرار آن به صورت چند روز زگیل ها از بین می روند.

روغن گرچک مناسب برای درمان زگیب تناسلی
روغن گرچک

 

دیگر روش های درمان زگیل تناسلی

یکی از روش های درمان زگیل تناسلی فریز کردن زگیل ها با نیتروژن مایع (کرایوتراپی) می باشد و این روش کم ترین آسیب را به بافت پوستی وارد می کند و در یک الی سه جلسه زگیل ها از بین می روند. همچنین می توان از لیزر برای از بین بردن زگیل ها نیز استفاده کرد.از روش های دیگر نیز می توان به استفاده از دارو موضعی(پماد، ژل و کرم) که به صورت گیاهی یا شیمیایی موجود هستند، اشاره کرد که برای از بین بردن زگیل ها مفید می باشند.

 

فریز کردن زگیل تناسلی
فریز کردن زگیل تناسلی

 

امتیاز به این مقاله
نویسنده

s.matinkhosravi@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

CLOSE
CLOSE